اینفوگرافی: آیا دوروزه رمان پرفروش‌ نوشتن، طبیعیست؟

به نظر شما اگر «تالکین» یک کارگر روزمزد بود و ما برای هر روز نوشتن «ارباب حلقه‌ها» مثلا هفتاد هزارتومن به او دستمزد می‌دادیم، بدبخت می‌شدیم یا نه؟

در نظر بگیرید که تالکین در ۴۵ سالگی یعنی در اواخر ۱۹۳۷ نوشتن مجموعه ارباب حلقه‌ها را شروع کرد و تا سال ۱۹۴۸ طول کشید تا به یک نسخه‌ی تقریبا نهایی برسد که شامل ماجراهای اصلی قصه باشد. سال ۱۹۵۰ آقای تالکین ارباب حلقه‌ها را برای یک مدتی رها کرد و مشغول نوشتن ضمیمه‌هایی شد که دنیای پس‌زمینه‌ی قصه‌اش را توضیح می‌دادند(یکی از اهداف این کار این بود که پس‌زمینه‌ی ارباب حلقه‌ها با پس‌زمینه‌ی رمان هابیت که چاپ شده بود، هماهنگ کند). وقتی که یک انتشاراتی پیدا شد که حاضر شد ارباب حلقه‌ها را چاپ کند دوباره هوس بازنویسی و اصلاح به سر آقای تالکین زد وقبل از حروفچینی بسیاری از پاراگراف‌ها مجددا قلع و قمع شدند تا ۱۹۵۴ یا ۱۹۵۵ احتمالا همان سالی باشد که اولین نسخه‌ی حروفچینی شده دست ناشر رسید(تالکین آن‌موقع ۶۳ ساله بود). یعنی پروسه‌ی نوشتن ارباب حلقه‌ها چیزی در حدود شانزده یا هفده سال طول کشید و این تازه در حالتی است که نسخه‌های بعدی ارباب‌حلقه‌ها را در نظر نگیریم(نسخه‌ی ۱۹۶۵ که ویرایش دوم رسمی تالکین بود و ۱۹۸۷ که تقریبا شامل تمام اصلاحاتی بود که تالکین بر روی کتاب اعمال کرده بود و حتی نسخه‌ی ۱۹۹۴ که ادعا می‌شود شامل آخرین تصحیحات تالکین است).

پس اگر بخواهیم جواب سوال اول‌مان را بدهیم باید بگوییم که یک چیزی در حدود ۴۰۸ میلیون و هشتصد هزارتومن برای استخدام روزمزد تالکین باید کنار بگذارید تا ارباب حلقه‌ها را برایتان بنویسد و فرضا وسط داستان‌نویسی از گرسنگی نمیرد(ناگفته نماند که فقط جلد اول سه‌گانه‌‌ی ارباب حلقه‌ها ۴۵۵ هزار و اندی کلمه است پس بیخودی فکر نکنید که پول مفت خرجش کرده‌اید). همه‌ی این‌ها یک‌طرف، این حقیقت دیگر یک طرف که یک آقای ایرلندی به اسم «جان بوین» در عرض دو روز و نیم یک رمان نوشته و کلی هم ازش اسقبال شده. «پسری با پیژامه‌ی راه راه» مثلا در یکی از پنجشنبه جمعه‌ها و بین‌التعطیلین‌های سال ۲۰۰۶ نوشته شده و اینقدر فروش کرده که سال ۲۰۰۸ فیلم هم شده.

نتیجتا این که استخدام روزمزد نویسنده‌ها ممکن است کار معقولانه‌ای نباشد و یا ممکن است معقولانه‌ترین کار دنیا باشد. مدرکش هم همین اینفوگرافیک زیر که Printerinks تهیه کرده و ما هم اینجا گذاشته‌ایم. شما خودتان می‌توانید در این اینفوگرافیک ریز بشوید و ببینید بین آن کتاب ۱۶ ساله و آن کتاب دو روزه تایم داستان‌نویسی نویسندگان بزرگ چه سیری داشته تا مظنه‌ی بازار دست‌تان بیاید شاید که موفق شدید.

مثلا نوشتن «بینوایان» ۱۲ سال طول کشیده – «ناتوردشت» ۱۰ سال- «برباد رفته» ۱۰ سال- «هری پاتر و سنگ جادو» ۶ سال- «بازی تاج و تخت» ۵ سال و … یک لحظه‌ی همین جا بایستید تا ما نتیجه‌ی دوم‌مان را هم از این اینفوگرافیک بگیریم. نتیجه‌ی دوم این که آقای جرج آر. آر. مارتین آدم بدی است ولی نه آنقدر که همه فکر می‌کنند.

howlong

م.ر ایدرم

م.ر ایدرم

داستان‌نویس تمام‌وقت و مهندس عمران پاره‌وقت
دمخور قدیمی کتاب
گیک خستگی‌ناپذیر فیلم و انیمه
عاشق چیزهای کشف‌نشده‌‎
م.ر ایدرم
یک دیدگاه برای "اینفوگرافی: آیا دوروزه رمان پرفروش‌ نوشتن، طبیعیست؟"
  • مهر ۱۰, ۱۳۹۵
    محسن

    همانطور که از لابلای خطوط سفید یادداشت هم خوانده می‌شد، خلاقیت و نوشتن خلاقه چیزی نیست که بتوان برای آن چوب خط تعریف کرد.
    اینفوگرافیک بامزه و خوبی بود در کل.

    (پاسخ)