درباره‌ی ما

photo_2016-02-21_23-27-07

photo_2016-02-21_23-26-56


سفید چیست؟


سفید یکی از سایت‌های مجموعه‌سایت‌های آکادمی فانتزی (گروه ادبیات گمانه‌زن)  است. مجله‌ی اینترنتی کمتر متکلفی‌ برای همه‌ی سلیقه‌هاست که در دی‌ماه سال ۱۳۹۲ شروع به کار کرد تا برای مخاطبانش (همه‌ی سفیدی‌ها)، در حکم یک جور لایف‌استایل روزانه‌‌ی جذاب باشد. در کنار این لایف‌استایل لذت‌بخش روتین، تحریریه‌ی سفید برای آشنا کردن هر چه بیشتر مخاطبانش با ادبیات، سینما و دیگر رسانه‌های ژانر گمانه‌زن (علمی‌تخیلی ــ وحشت ــ فانتزی : و زیرشاخه‌هشان) از هیچ تلاشی دریغ نکرده. مطرح کردن تئوری‌های هواداری و ارائه‌ی تئوری‌های جذاب ژانری بخشی از این تلاش‌ها بوده است.

سفید توسط تحریریه یا بهتر است بگویم خانواده‌ای از گیک‌ها، نِردها، علاقه‌مندان به ادبیات، سینما، بازی‌های ویدئویی، موسیقی، اسطوره‌شناسی، علوم مدرن، فسلفه، تاریخ و دیگر علوم و علایقِ این‌چنینی، گردانده می‌شود که همه‌شان یک جورهایی با مخاطبانشان در لذت از آن‌چه می‌نویسند، شریک‌اند.


همه‌ی ما سفیدی‌ها


می‌توان گفت همه‌ی “سفیدی‌ها” در یک چیز مشترک‌اند و آن سری ا‌ست که برای چیزهای لذت‌بخش درد می‌کند. اگر سفر در زمان یا زامبی‌ها برایتان لذت‌بخش هستند یا اگر دنبال تاریخچه‌های عجیب و غریب هستید، اگر دنبال کتاب باحالی برای خواندن یا فیلم یا انیمه‌ی باحالی برای دیدن می‌گردید، اگر سرتان برای هوارداری از کتاب، فیلم، ویدئوگیم یا هر جور رسانه‌ی امروزی دیگری درد می‌کند و می‌خواهید بیشتر در موردشان بدانید، اگر ادبیات را دنبال می‌کنید و تئوری‌های ادبی، اسطوره‌ای، تاریخی و فلسفی را تکه‌های پازل فرهنگ می‌دانید، اگر در اصطلاح گیک هستید و از دانستن کوچکترین چیزها درباره‌ی هنر مدرن هم نمی‌گذرید و یا اگر فارغ از همه‌ی پیش‌داوری و ارزش‌گذاری‌های مرسوم می‌خواهید از خواندن و تماشا کردن و شنیدن لذت ببرید، پس قطعا یک “سفیدی” هستید.

white-room-525-2_525

 

مدیر مسئول سفید

محمدرضا ایدرم

سردبیر سفید

فرزین سوری

مشاور سردبیر

فرزاد خلیلیان

دبیر پرونده‌ها

ارس یزدان‌پناه

مدیر هنری

علی ریاضی


چرا باید سفید را خواند؟ (یا مگه مجله‌ی اینترنتی قحطه!)

در سفید تلاش کرده‌ایم از ارزش‌گذاری‌های مرسوم “این خوبه”، “اون بده” و مشابه این‌ها صرف‌نظر کنیم و به مسائل از دیدگاه نویی بنگریم. با این که خودمان طرفدار پروپاقرص علمی‌تخیلی بوده‌ایم تلاش کرده‌ایم چالش‌های آن را به شما نشان دهیم.

آن‌چه همیشه در سفید به دنبالش بوده‌ایم، گریز از تضارب آرا و پیوستن به یک جریان قالب سلیقه یا تفکر بوده. برای ما سفیدی‌ها اهمیت نگاه و نقطه‌نظر همیشه بیشتر از موضوع بوده و هست. همیشه به دنبال تحلیل تئوری‌های تاریخی، انسانی، تجربی، ادبیاتی و هواداری بوده‌ایم و تمام تلاشمان را کرده‌ایم تا به مسائل از زاویه‌ای نو و خواندنی بنگریم.

در سفید هیچ چیز بد یا خوب نیست. نگاه‌ها وجود دارند. نگاه‌ها حائز اهمیت‌اند نه مباحث به خودی خود. در سفید کسی به دنبال تایید یا تکذیب دیگری نیست. همه به دنبال بحث و جدل بیشتر بر سر علایق و سلایقمان هستیم.

اگر شما هم به دنبال خواندن و مواجهه با تعدد اندیشه‌ها و زاویه دیدهای بدیع هستید، یک جورهایی هم‌تیمی ما محسوب می‌شوید. به بیان بهتر شما هم “سفیدی” هستید.

و اصلا سوای این‌ها از هر رنگی که خوشتان بیاید، سفید ترکیب همه‌ی رنگ‌هاست!


گروه ادبیات گمانه‌زن نام گروهی است که از گردهم‌آیی دسته‌ای از پژوهش‌گران، نویسندگان، مترجمان و هواداران ادبیات گمانه‌زن (علمی‌تخیلی، فانتزی، وحشت، جنایی) پدید آمده‌است و در واقع، نامی کلی برای بدنه‌ی اداره‌کنندهٔ وب‌سایت آکادمی فانتزی و مجله‌ی شگفت‌زار، جایزه هنر و ادبیات گمانه‌زن، دانش‌نامه هنر و ادبیات گمانه‌زن و وب‌سایت داستان‌های مصور(فانتزی کمیک) است.

گروه ادبیات گمانه‌زن در سال ۱۳۸۳ خورشیدی با نام «آکادمی فانتزی»، با هدف انتشار آثار برگزیده‌ی فانتزی و علمی‌تخیلی به صورت وبگاه هواداری افتتاح شد و بعدها با گسترش فعالیت خود، ادبیات وحشت را نیز پوشش داد. این گروه متشکل از مؤلفین، مترجمین و محققین ادبیات ژانری و ایضاً علاقه‌مندان به این گونه‌های ادبی‌ست که  با هدف گسترش ژانر گمانه‌زن، دست به اقداماتی از جمله اختصاص جایزه‌ای ویژه برای این گونه‌ی ادبی با نام «جایزه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن»، انتشار ماهنامه‌ی «شگفتزار»، برگزاری جلسات حضوری با محور ادبیات و هنر گمانه‌زن و همکاری با دیگر گروه‌های ادبی و هنری زده است.